КЛЮЧЪТ ЗА УЮТА НА ВСЕКИ ДОМ

Категории

Всички категории
Вижте всички статии

Дизайнерски трикове, които ще ви превърнат в професионален декоратор

Дизайнерски трикове, които ще ви превърнат в професионален декоратор

Има много истини за интериорния дизайн. Колкото дизайнера – толкова истини. Обаче има някои, които всички ги признават. Всепризнатите истини в интериорния дизайн. И една от тях е, че добрата декорация на дома качва нивото на неговия дизайн. В пъти.

Когато говорим за декорация обаче, нямаме предвид – сезонната декорация или коледната декорация или есенната. Имаме предвид неговата постоянна декорация. Тази, която си е там целогодишно. Всички вазички, цветенца, свещи, купи, декоративни фигури, табли и какво ли още не.

Ние поддържаме теорията на подредения дом. И със сигурност не сме само ние. Многото вещи създават хаос и безпорядък. Многото ежедневно използвани вещи, разположени на показ у дома не са по правилата и на топ-дизайнерите. Всеобщо е мнението, че домът трябва да е подреден възможно повече и ежедневните вещи да имат своите обичайни, лесни за достъп места, но скрити от погледа.

От друга страна пък, не върви домът да е съвсем изпразнен от вещи на показ.

Минималистични дизайни и теории има, колкото искате.     

Домът си е дом и трябва да е уютен, трябва да е гиздав и пълен с живот.

Трябва да ухае на дом!

И тук се намесва декорацията. Тя е тази, която прави връзката между тези две толкова крайни, но в същото това време верни мнения. Тя е тази, която, приложена в една умерена и дозирана степен, ще превърне обикновения дом в красив дом. Във великолепен дом.

 

 

Преди триковете обаче, има два въпроса на които трябва да обърнем съществено значение.

Кои места у дома са подходящи за декорация?

  • Маси, помощни масички, интериорни масички, скринове, бюра, камини.
  • Первази на прозорци.
  • Рафтове на библиотеки, открити кухненски рафтове.

Колко декорация е достатъчна?

Това в духа на подреденото и не дотам подреденото пространство. Разбира се, винаги има шанс да предозираш декорацията до момент, в който домът ти започне да прилича на магазин. Ние вярваме, че във всеки  от нас има граница. При някои е повече, при други по-малко и това си зависи от характера на всеки един от нас. Достатъчната доза е твоята доза. Дори да не си я знаеш сега, ще я разбереш, когато започнеш.

01| Изяви себе си, не следвай сляпо тенденции

Започваме първо с това, защото това е ключът към добрата декорация в твоят дом. Изяви себе си. Твоята декорация е твоето заявление. Който и да влезе в твоя дом, горе-долу ще получи представа какъв човек си или какъв човек искаш да бъдеш. Без значение дали си настоящият човек или някоя футуристична, мечтана представа, но себе си. Обичаш дракони и черни цветя – ок. Ние, пък ще декорираме със златни фенери и розови божури. Няма мода, няма тенденции. Това което обичаш е това, което грабва окото ти. Правилото е , ако съседът ти го прави, ти по-добре недей ;).

 

 

02 | Съчетай функцията с декорацията

Това бюро е страхотно, да не говорим за стената зад него, но за нея някой друг път. Днес за бюрото и по-скоро вещите върху него. Наред с типичните декоративни аксесоари – малките вазички, орхидеите, празната златна купа – на това бюро са разположени и два други вида вещи. Едните, които се ползват в работата – голямата кожена подложка, компютърът, кутията за папки и бележки, тази за химикалки. И другите, които се ползват за лична грижа – водата за дезинфекция на ръце в малкото стъклено шишенце със сребърна капачка, парфюмът и кремът за устни в другите шишенца. Подходът на декораторите е уникален с това, че едновременно използват функцията и я смесват с декорацията. Получило им се е едно изключително балансирано и прекрасно пространство, с точната доза не много, но не и малко декоративни елементи.

Използвайте този подход, не се лишавайте от функцията, заради красотата, просто дозирайте количеството функционални вещи на показ и ги съобразите с мястото, където ще са ви най-удобни за ползване. Стъклената кутийка с балсам за устни, може да не е на бюрото, а на масичката в хола.

03 | Съобразете мащаба

Тази точка също е ключ. Балансът в габаритите на декоративните вещи спрямо площта на декорираното пространство. Просто не върви да декорираме скрина си с ваза, която е по-голяма от него. И за съжаление няма точна формула, която да ви кажем. Но правилото е малките пространства се декорират с относително малки вещи. Съответно, големите пространства понасят по-големи вещи. Тук се съобразява не толкова общата стая, колкото площта върху която се разполагат декорациите. Обратно към предната снимка – офисът е внушителен в размерите си, но бюрото е сравнително малко в общия обем, респективно декорациите върху него са сравнително малки.

 

04 | Размествайте, размествайте, размествайте

Понякога става така, че виждаш в магазина някоя декорация – ваза, цвете, фигура, фенер, статуетка, кутия, шише, свещник – и казваш „О да, това е моята вещ.” Нямаш идея къде точно ще я сложиш, но знаеш, че това е твоята вещ. Прибираш се у дома и се чудиш къде й е място. Не се чудете, местете. Местете смело и безотговорно и колкото по-безотговорно, толкова по-вероятно да намерите мястото на тази вещ. Понякога не си даваме достатъчно време да декорираме. Отказваме се с първия грешен опит и го запокитваме това красиво нещо някъде, където и ние знаем и то знае, че не му е мястото. Ами не. Размествайте докато тази вещ не си застане на място. Когато това се случи веднага ще го разбереш. За съжаление може да минат часове, понякога дни или месеци. Просто не се отказвайте да променяте и знайте, че понякога най-невероятното място може да е твоето място. Дори и най-големите дизайнери не го правят от първи път, повярвайте.

 

 

05 | Използвайте телефона си

Всеки път когато аранжираш дадена декорация си спомни, че телефонът ти има вграден фотоапарат. Снимай я и погледни снимката. Харесва ли ти?

  • Не? Тогава трий тая снимка и почни отначало.
  • Да? Тогава запази снимката и ако имаш идеи за друга аранжировка – изпълни я, снимай пак и сравни. Трета идея може да ти дойде и след два дни, когато установиш, че не си на 100% доволна и от второто изпълнение. Но вече ще имаш старите снимки за сравнение и ако новата ти подредба не е по-добра, ще върнеш някоя от старите докато не ти хрумне четвърта идея.

Нищо не работи толкова ефективно, колкото да видиш собствения си труд на снимка. Някоя приятелка може да ти даде мнение, може и критично мнение да получиш. Но ако получиш критика, задай големия въпрос. Защо не ти харесва? Ако получиш смислен отговор на този въпрос може и да разместиш пак, просто да провериш дали няма резон. Не всяко критично мнение е за лошо, повечето са за добро.Но дори и да имаш мнението на приятелите си, пак си провери с телефона. Работи, пък и ще имаш архив на вариантите си за сверяване.

06 | Заменете кича за класата

Знаем, че е трудно да влезеш в нов дом, да обзаведеш всичко, че и да тръгнеш да купуваш скъпи вази и купи веднага след това. Но това е генерален съвет за дома, не за момента. Купувайте си по една красива и качествена декорация на година. Една или две, според собствения си бюджет. Годините си летят и няма да усетите как домът ви ще се е превърнал в красиво място, декорирано с изискани вещи, не с пластмасови фигурки и китайски вази от смола. Една вещ на година. Това е.

 

07 | Оставяйте място между декорациите

Ако някоя декорация не работи, много вероятно е не защото не е аранжирана добре с останалите вещи, а защото между тях няма достатъчно пространство и всичко изглежда струпано накуп. Извадете нещо от аранжировката си, раздалечете предметите, дайте им пространство да покажат индивидуалната си красота. В 99% от случаите проблемът ви ще е решен.

 

 

08 | Използвайте някои базови правила

Всъщност вие вече знаете много, просто не го подозирате. В нашият блог се натрупаха статии с достатъчно правила и те всичките са приложими не само в интериора и обзавеждането, но и в декорацията. Какво знаете ли? Сега ще видите:

  • Знаете правилото на трите и това, че нечетният брой елементи създават по-хармонични аранжировки.
  • Знаете правилото на симетрията.
  • Знаете правилата на цветовата хармония и това, че всичко трябва да е подчинено на един предварително избран стил.
  • Знаеш правилото на фокуса и центъра. И то важи с пълна сила дори когато аранжирате вази и свещници. Просто трябва да имате мини фокус, мини център.
  • Знаете как да използвате цветята като декорация и инструмент за дизайн.
  • Дори знаете как да съчетавате десени, ако декоративните ви вещи имат някакви по тях.
  • Това за което не съм писали е самостоятелна статия, но вие си  знаете, защото споменаваме тук и там, е че красивите аранжировки искат да бъдат на нива.

И толкова. Всъщност имате вече пълния набор от правила, за да бъдете профи декоратори.

 

09 | Съчетавайте златно и сребърно

Не се страхувайте и не мислете, че златното и сребърното са несъчетаеми. Това е мит, който Долче и Габана много, ама много отдавна опровергаха. При това в декорацията на дома златните и сребърните вещи придават блясък и стил, елегантност и закачливост, каквато никоя друга вещ не може да придаде. Голямата им тайна е да са по много. И от двете.

 

10 | Мислете за сезоните

Това е нашият последен съвет. Когато декорирате дома си, помнете, че след зимата идва пролетта и никога не е лоша идея да промените части от декорацията си с нея. Просто го помислете предварително.

Например, това е моята ваза със заскрежени зимни цветя, но на пролет ще ги заменя с пролетни, а през лятото ще им сложа божури, през есента пък ще я напълня с есенни листа.

Или друг пример, това е моят прелестен фенер – през зимата слагам еленчета в него и снежинки, през есента тикви, през пролетта е пълен с цветя, а лятно време в него слагам миди и морски звезди.

Нещо в този дух. Декорирайте, но бъди готови за промяна с промяна на сезоните и имайте стратегия, какво ще променяш.

 

Това беше от нас! И като за накрая, при нас ще намерите всичко, което ви е нужно, за да създадете в домовете си живот, който обичате!

С любов,..... С ухание на дом...

 

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари